15 Eylül 2009 Salı

Uçurtma Avcısı-Khaled Hosseini


Bu kitabı bu gün bitirdim. Ağlamaktan hala gözlerim şiş. İçime işledi artık süre etkisinden kurtulamam. Şiddetle tavsiye ediyorum mutlaka okuyun.

Kitap içeriği:
Uluslar arası çoksatar listesine girmiş ve 8 milyonu aşkın kişi tarafından okunmuş olan Uçurtma Avcısı, hem 2006 hem de 2007'de Penguin/Orange Readers's Group Ödülü'nü kazandı.
Emir ve Hasan, Kabil'de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk... Aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir'le Hasan'ın dünyaları arasında uçurumlar vardır: Emir, ünlü ve zengin bir işadamının, Hasan ise onun hizmetkârının oğludur. Üstelik Hasan, orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralara mensuptur.
Çocukların birbirleriyle kesişen yaşamları ve kaderleri, çevrelerindeki dünyanın trajedisini yansıtır.
Sovyetler işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip California'ya giderler. Emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. Her şeye rağmen arkasında bıraktığı Hasan'ın hatırasından kopamaz.
Uçurtma Avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman. Babalar ve oğullar, babaların oğullarına etkileri, sevgileri, fedakârlıkları ve yalanları...
Daha önce hiçbir romanda anlatılmamış bir tarihin perde arkasını yansıtan Uçurtma Avcısı, zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların yok edilişini aşama aşama gözler önüne seriyor.
Uçurtma Avcısı'nda anlatılan olağanüstü bir dostluk. Bir insanın diğerini ne kadar sevebileceğinin su gibi akıp giden öyküsü...
Sevgiyle..

4 yorum:

 1. ah ah bi tanede benim elimde var en son yürek olur canan tanın kitabi heleki kitaota kendi yaşadıklarınızdan kesitler varsa o şişen gözler hiç dinmiyor yoğun bakım konusundan öteye gidebilmiş değilim ağlamaktan:((((((((

  YanıtlaSil
 2. Aylizcim demekki en kısa zamanda Canan Tan'ın kitabı okunacak teşekkürler tavsiye için :)

  YanıtlaSil
 3. öneri için çok teşekkürler canım, en kısa zamanda okunacak!

  YanıtlaSil
 4. Aaa evet tanidim bu kitabi. Ablamda Hollandacasi var. Banada $iddetle tavsiye etmisti. Oda cok begenmisti. Ondan alip okuyum bari cok emrak ettim bak simdi.

  YanıtlaSil

GÖZLERİNİ AÇTIYSAN YENİ GÜNE, GÜLÜMSE :)

 

KAÇ KİŞİ ONLINE