19 Şubat 2011 Cumartesi

Bursa-Ulu Cami

Bursa'ya olan sevgimi sanırım bir sağır sultan duymadı :) Nasıl seviyorum nasıl seviyorum bilemezsiniz. O yüzden zaman zaman sizlerle de paylaşıyorum bu sevgimi.
Bir kaç gün önce internette birşeyler okurken vav harfi ile ilgili bir yazı okudum. Sonra Ulu Cami duvarlarında ki vav harflerine çok ta dikkat etmediğimi düşündüm. O öyle aklımın bir köşesinde kalmış. Kendimi sokaklara attığım bi gün ayaklarım Ulu Camiye sürükledi beni. Hem Ulu Camide ki huzuru yaşamak hemde vav harflerine daha anlamlı bakmak istedim. Fotoğrafta çektim sizler için.
Ama önce Ulu Caminin tamamını görün istedim. Benim böyle bir fotoğraf çekmem mümkün olmadığı için gittigidiyordan yürüttüm bu fotoyu. İnşallah kızmazlar bana tamamen masumane bir niyet :)


Bursa merkezde bulunan Ulu Cami 1399-1402 tarihleri arasında Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılmıştır.


Namaz kılma alanı olarak türk tarihinin en büyük cami olduğu bilinir.


İçinde osmanlı tarihinin önemli hat ustaları tarafından yapılmış 192 adet levha bulunmaktadır.
Vav!

İnsan vav şeklinde doğar, bir ara doğrulunca kendini elif sanır. İnsan iki büklüm yaşar, oysa en doğru olduğu gün ölmüştür. Kulluğun manası vavdadır, elif uluhiyetin ve ehadiyetin simgesidir. O yüzden Lafz-ı ilahi elifle başlar. Elif kainatın anahtarıdır, vav kainattır. Rabbi vav gibi mütevazı olsun ister kulları. Musa dal olmuştur ama Firavunun gözü Elifte kalmıştır. İbrahim ateşte vavdır, Nemrut bizzat ateşe odun. Yunus, vav olup balığın karnında anca kurtarmıştır kendini. İnsan iki büklüm olunca rahat eder ana karnında. Boylu boyunca uzansa da kim rahattır mezarında? Vavın elifle münasebeti ne kadar iyiyse, kainatın dengeside o kadar düzgündür.
.
Anne karnindaki bebekler vav seklindede gorulur.

Vav! İyi bakıldığında, görmek için bakıldığında; Bazen bir insanın secdedeki hali, bazen bir ceninin anne karnında ki haline benzer..
.


(Maalesef önünde cam olduğu için ve ibadet edenlere rahatsızlık vermemek için çok iyi fotoğraflayamadım)Meşhur VAV Harfi
Ulu Cami’nin her duvarında VAV harfleri yazılıdır. Ancak en meşhur ve en güzel VAV harfi budur. Halk arasında Hızır Aleyhisselam’ın bu vav harfinin önünde namaz kıldığı rivayeti yaygındır. Tezhib sanatı ile süslenmiş ve ucuna Lale motifi işlenmiştir. Lale süsleme sanatında Allah’ı c.c. sembolize eder. Vav harfi, Vahidiyet, Vahdaniyeti ihtiva etmesi yönüyle de Allah’ın birliğini ifade eder.
Peygamberimiz buyurmuş ki, "yedi vavdan sakınınız, ihtiyaç olmadığı halde vavların işaret ettiği mesleklere yönelmeyiniz."
Mesela Vali olmak, veli olmak, varis olmak, vekil olmak, vezir olmak, vakıf malını değerlendirmek, vallahu yemininde bulunmak gibi.
.


Farkındayım Ulu Camiden çok VAV harfine dikkat çektim ama o gün beni etkileyen bu oldu. Bilmediğim bir şeyi öğrendim ve sizlerle de paylaşmak istedim.
Bursa bir hazine daha bilmediğim neleri var.
Yolunuz inşallah bir gün düşsün bu şehre.

Sevgiyle...

12 yorum:

 1. Canımm bu konuyu duymuştum ama bir fırsat bulup gidememiştim.Memleketim gerçekten gezmeye görmeye değer,iyi pazarlar sevgiler.

  YanıtlaSil
 2. bundan 6 yıl önce gitmiştim bende, gerçekten güzel bir camii.. gidip görülesi bir yer.. benim özellikle dikkatimi camiinin içinde bulunan mermerden yapılma sürekli akan su.. ilk defa görmüştüm ben..ilgimi çekmişti.. eline sağlık güzel bir yazı oldu bucanni :)

  VAV harfi gerçekten birçok şeyi simgeliyor..dikkatli bakan yazdığın bu ayrıntıları gerçekten görebilir..


  blogcuların yolu inşallah bu güzel yere düşer..

  sevgiler

  YanıtlaSil
 3. gerçekten de memleketimiz çok güzel.ben de vav harfine hiç dikkat etmemiştim.teşekkürler paylaşımın için.

  YanıtlaSil
 4. Aşkım komple çini restorasyonunu babam yaptı .)

  YanıtlaSil
 5. Sağol Mamilacığım memleketizim kesinlikle mükemmel.

  YanıtlaSil
 6. Stildirektörü: Canım baban ne kadar şanslı böyle bir esere katkı sağlama şansı yakaladığı için.
  Sevgiler..

  YanıtlaSil
 7. Vav harfinin bu anlamlara geldigini bilmiyordum canim. Ama $imdi senin sayende ögrenmi$ oldum.
  Cok öptüm.:)

  YanıtlaSil
 8. sevgili bucanni uzun zamandır seni severek takip ediyorum,yazdıklarını okumuk çok keyifli
  ama daha sık yazmalı paylaşmalısın
  senden ricam bu :)
  bursayıda çok severim,bursa huzurdur bende...
  sevgiler..

  YanıtlaSil
 9. ben bursaya hiç gelmedim ama sayende epey tanıdım.kimbilir belki seneye kızım bursadan bir okul kazanırda geliriz

  YanıtlaSil
 10. Bucannicim umarım iyisindir:) bir sorun yoktur..hiç sesin soluğun çıkmıyor..Bi cee de bari:(
  Sevgiyle kal..

  YanıtlaSil
 11. bizi bilgilendirdiğin için çok saol canım! geçen günde bir yerde vav kolyesi gördüm kısa bir bilgi vardı. ulu cami ile başka bir anlam kazanmış vav.. sen harikasın.. ellerine sağlık!

  YanıtlaSil

GÖZLERİNİ AÇTIYSAN YENİ GÜNE, GÜLÜMSE :)

 

KAÇ KİŞİ ONLINE