5 Temmuz 2011 Salı

Çoluk Çocuk-Patti Smith

"Patti, kimse bizim gördüğümüz gibi görmüyor."Kitaplarla haşır neşirim. Bazen aramıza mesafe koysakta bu ara yine koyun koyunayız. Paylaşmak istediğim ama bir türlü zaman yaratıp paylaşamadığım kitaplar okudum. Ama bu kitap bi başka oldu benim için. Bir an önce sizlere de duyurayım istedim.

Ünlü bir ressam olmak isteyen Robert ve ünlü bir şair olmak isteyen Patti'nin hikayesi. Bir otobiyografi. Sanat yolunda başlarından geçenler ve birbirlerine olan vazgeçilmez bağımlılıkları. Çok etkileyici çok masumane. Bütün zorluklara rağmen basamak basamak ulaşılan hedef. Robert Mapplethorpe ünlü bir fotoğraf sanatçısı, Patti Smith ise şarkıcı ve şair punk'ın efsanevi kraliçesi.
Aralarında ki bağımlılık, bütün zorluklarla birlikte mücedele edişleri, amaçları uğruna gösterdikleri cesaret çok etkileyici. Ama sonunda değermiydi acaba dedirten bir son. Ve hemen sonrasında aklımdan geçenler " Sanat, sanatçı olmak, fark yaratmak ve idealine ulaşmanın hazzı sanırım değer"


Kitabı benim için keyifli kılan diğer bir nedense kitabı Çaçacımdan sonra okumak.
Çaçanın kitabın içinde tuttuğu küçük notlar ve bahsedilen anların fotoğraflarını, müziklerini bulup buluşturarak kitaba dahil etmesi benim için extra keyifli oldu. Yukarıda ki fotoğraflar sevgili Çaçamın bulduğu fotoğraflar. Bir kitabı Çaçadan sonra okumak inanın çok keyifli :)

Vee son olarak kitabın sonunda Patti yazdığı kitapla ilgili şöyle diyor:

"Robert hakkında, bizim hakkımızda yazabileceğim daha pek çok hikaye var. Ancak anlattığım hikaye bu. Anlatmamı istediği hikaye bu. Sözümü tuttum. Dünyanın kara ormanına dalan Hansel ve Gretel gibiydik. Asla hayal edemeyeceğimiz cazibelerin, cadıların ve iblislerin yanı sıra ancak bir kısmını hayal ettiğimiz ihtişamlarla karşılaştık. Bu iki genç adına ne kimse konuşabilir, ne de birlikte geçirdikleri günler ve geceler hakkında doğruyu söyleyebilir. Bunu sadece Robert ile ben anlatabiliriz. Onun deyişiyle bu bizim hikayemiz. Ve o gittiği için, bunu size anlatma görevini bana bıraktı."

Sevgiyle....


9 yorum:

 1. canım kucak dolusu sevgiler özletiyorsun:))

  YanıtlaSil
 2. Ben de daha birkaç gün önce bitirdim bu kitabı, tek kelimeyle şahaneydi! Ama senin fotodaki extra resimleri görünce kıskandım doğrusu, daha bir zevkli olmuş bu hali ;))

  YanıtlaSil
 3. Örgüçantam ; canım benim ben de sizleri özlüyorum :)

  madammoda ; canım o gördüklerin çok az kısmı daha ne fotolar vardı gerçekten çok keyifliydi :) Çaçama tekrar teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. ჱܓ
  。°✿Olá,amiga!

  Passei apenas para lhe dizer

  Boa noite!!!

  ✿•˚。
  ° 。✿ °° 。Beijinhos.
  ✿ °° 。Brasil

  YanıtlaSil
 5. kitabı not etim, bu ara bende uzaklaştım kitaplardan tekrar başladığımda okumam gereken bi yığın kitabım var, listeye bunuda not ettim;)

  YanıtlaSil
 6. Canımmm :) seni okumayı özlemişim. Bu kitap benim de okunacaklar listemde. Ahh ne çok okunacak kitap var ve zaman ne kadar az :/

  YanıtlaSil
 7. nerelerdesiiiin:))

  YanıtlaSil
 8. bayramın mübarek olsun arkadaşım

  YanıtlaSil
 9. Canım nerelerdesin..bir sorun yok umarım :)Bir cee de bari..

  YanıtlaSil

GÖZLERİNİ AÇTIYSAN YENİ GÜNE, GÜLÜMSE :)

 

KAÇ KİŞİ ONLINE