8 Kasım 2009 Pazar

Cumartesi Keyfi- Koza HanKar yağdı yağacak derken hava ne güzel de ısındı. Dün Bursa da resmen bahar havası vardı keza bu gün de aynı. Bizde baharın son günlerini Koza Han da çay, kahve eşliğinde muhabbet ederek geçirdik. Hava çok güzel ama Koza Han'ın atmosferi ayrı bir güzel, ayrı bir huzur.
Koza Han Bursa'da ki bir çok handan sadece biri. Çarşının göbeğinde soluklanmak için ideal bir yer. Hanın üst katında ipek satan dükkanlar var. Alt katta ise küçük bir mescidin altında bir şadırvan bulunuyor. Resimlerde de görüldüğü üzere şadırvanın etrafında soluklanacağımız mekanlar var.
Koza Han 1491 yılında 2. Beyazid tarafından yaptırılmış. Adının Koza Han olmasının sebebi o zamanlar ipek böceği kozalarının satıldığı yer olması.
Bu handa her oturduğumda ilk aklıma gelen yaklaşık 500 yıllık tarihi olan bu handa kimler kimler duraklamış. Belki benim o an oturduğum yerde bir sultan oturmuş, kimbilir tarihi etkileyen ne kararlar verilmiş. Ben mekanların canlı olduğuna inanırım, kimbilir nelere tanıklık etmiş bu koca yaşlı han. İnsan kendini bir tuhaf hissediyor. Her defasın da tekrar hayran kalıyor.
Sevgiyle...

11 yorum:

 1. böyle bi kentte yaşadığın için şanslısın.canan tanın yüreğim seni çok sevdi romanında da bursanın gezilecek yerlerini çok güzel anlatılmış.yaşım genç bir gün bursayı zaptedicem:)

  YanıtlaSil
 2. Canım gel beraber gezelim :)

  YanıtlaSil
 3. bu ipeklerle haşırneşir olamk için birara istiyorum bende bursayı gezmek..bigün olur inş..

  YanıtlaSil
 4. ben de Bursa'lıyım,özlemişim .şimdi resimleri görünce anladım.güzeldir memleketim,şirindir..artık kısmet bayrama.

  YanıtlaSil
 5. koza han da 1-2 çay içmişliğim vardır:) gerçekten büyülü bir mekan. dışarıdaki karmaşadan uzak, ıhlamur kokulu bir yer;)

  YanıtlaSil
 6. Zeynepciğim gerçekten görülesi bir şehir Bursa.

  İklim çok şanslısın canım. Bursa harika bir şehir. Ama ben daha şanslıyım şu anda burda yaşadığım için :)

  Biyaşımadahagirdim eminim koza hanın huzur dolu ortamında bi yaşına daha girmişsindir :)

  Hepinize sonsuz sevgiler, güzel yorumar için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 7. Bende Kozahan'ı çok seviyorum.Daha yeni keşfettim ,4 aydır yaşıyorum henüz.Çayın tadına varılan ender yerlerden doğrusu.Birde sıcak simitler gelmiyor mu :D

  YanıtlaSil
 8. canım gercekten çok guzel bir yer kozahan carsıya cıktığım zaman soluklandığım yer bende çok seviyorum kızlarım ve arkadaşlarımla gidiyoruz

  YanıtlaSil
 9. Bursayi bende cok seviyorum!!
  Cok yönlü bir Kent,diledigin her$ey var,bu yüzdende her yil severek gidiyorum Bursaya.
  Koza Hanina beni bi cok kez götürmü$tün canim ici.:)
  Gercekten cok güzel bir yer,her kö$esi tarih kokuyor!

  YanıtlaSil
 10. Ben uludağa giderken Bursa üzerinden geçmek dışında hiç bursaya gitmedim ama gitmek istediğim yerlerden biridir,bu yazında anlattıklarını zevkle okudum Koza Han çok şirin bir yermiş zaten ben hanları çok seviyorum, İzmirdeki kızlar ağası hanına da benzettim biraz:), inşallah bir gün gitmek nasip olur sevgiler.

  YanıtlaSil
 11. Örenanne sende Bursa'dasın galiba ne güzel :)

  Birsenim gel gene gidelim. Yüncülerden sonra bir çay içeriz.

  Smyrnote Desing Canım bence Bursa kesinlikle görülesi bir şehir

  YanıtlaSil

GÖZLERİNİ AÇTIYSAN YENİ GÜNE, GÜLÜMSE :)

 

KAÇ KİŞİ ONLINE