5 Eylül 2009 Cumartesi

Kurt Seyt-Shura ve Kurt Seyt-Murka - Nermin Bezmen


Günlerden 04/11/2008 (eski bloğumdan alıntıdır)

Günlerdir Kurt Seyt ve Shura ile yatıp onlarla kalkıyorum. Onlarla bütün yaşananları sanki bende yaşadım . Bir kitap ancak bu kadar içine alır okuyucuyu. Mutlaka okuyun inanın pişman olmayacaksınız.Şimdi Kurt Seyt & Murka ya başladım umarım aynı tadı bu kitapta da alırım. Nermin Bezmen'e bolca teşekkürler cesur paylaşımı ve mükemmel anlatımı için.

Edebiyat dünyasına "Uyandıran Aşk" isimli şiir kitabı ile adım atmış olan Nermin Bezmen, bu kez Çarlık Rusyasının debdebeli yaşantısından Bolşevik ihtilali ile İstanbul'a sürüklenen hayatları anlatıyor. 1892'nin Yalta'sından St. Petersburg'un saltanat günlerine, Karpatlar cephesinden ihtilalin cehennemine ve nihayet işgal altındaki İstanbul'a, 1920'lerin Pera'sına, macera dolu bir yolculuk yapacaksınız. Onlarla beraber polkaların, troykaların sihirli alemini, ihtilalin acımasızlığını, parçalanmış Osmanlı İmparatorluğunun son günlerini yaşayacaksınız. Kurt Seyt: Mirza Eminof'un oğlu olarak servet ve ünvanla doğmuştu. Yakışıklıydı, hırslıydı, cesurdu. Çar Nikola'nın Muhafız Alayında genç bir Üsteğmen oluşu onu Bolşeviklerin ölüm listesine dahil etmişti. Kaçarken getirdiği bir taka dolusu silahı Mustafa Kemal'in Kuva-yi Milliyesine teslim ettiğinde, karşılık istemeyecek kadar gururluydu. Hayatına sıfırdan başlarken elinde kalan serveti sadece gururu ve aşkıydı. Shura: Tchaikovsky nağmelerinin romantizmi ile sarılmış karlı bir Moskova gecesinde, henüz onaltısındayken saf güzelliği, beklentisiz aşkı ile Seyit'in dünyasına girdi. Ailesinin ünvanı, serveti onun da ülkesinde kalmasına yardımcı olamadı. Sevdiği erkekle atıldığı bu macerada bir daha hiç göremeyecekleri vatanlarının, ailelerinin, artık yaşamayacakları geçmişlerinin hasretlerini birbirlerinin aşklarında dindirmeye çalıtılar. Büyük bir aşkın, harbin, ihtilalin, hasret ve hüzünlerin hikayesi ile okuyucuyu baştan sona kendine has bir tat, merak ve heyecanla sürükleyen, uzun süren araştırmaların gerçeklikle aktarıldığı bir roman, "Kurt Seyt ve Shura." (Arka Kapak)


Uyandıran Aşk" adlı şiir kitabı ile edebiyat dünyasına "Merhaba" diyen ve ilk romanı "Kurt Seyt & Shura" ile kısa zamanda okurlarının kalplerini fetheden Nermin Bezmen, bu defa Kurt Seyt'in hayatının bir başka perdesini açıyor sizlere.Kurt Seyt ve ailesi Eminof'larla beraber 1877'den itibaren Çarlık Rusyası'nda başlayan yolculukta, gerçek kahramanların, gerçek öykülerini onlarla beraber soluyarak yaşamıştınız. 1924'ün İstanbul'unda biten bu serüveni takiben, sizleri aynı yerden alıp 1945'lere taşıyarak bir başka zaman yolculuğu bekliyor "Kurt Seyt & Murka"'nın satırlarında. Seyit'in dinmeyen özlemle soluyuşunu, Pera'nın o masal günlerinden esintilerle okuyacaksınız. İnişli çıkışlı hayatını, kaderi ve kendisiyle olan kavgalarını, hayata küşüsünü izlerken KurtSeyt'i daha iyi anlayacak, onu daha çok seveceksiniz. Kurt Seyt'in çocuk yaştaki eşi Murka'nın, hem kocasını anlamak hem hayatı göğüslemekteki mücadelesini okurken, romanın kahramanlarına kah kızacak kah acıyacaksınız... Ve onlarla gülüp, onlarla ağlayacaksınız. Kapanan sınırların birleştirdiği iki insanı, aşklarına rağmen aşamadıkları yalnızlığı ve anlaşmazlığı, gururun sevgiyi yoran inadını ve kaderin ne kadar acımasız olabildiğini anlatmaya devam ediyor "KurtSeyt & Murka". Seneler süren araştırmaların ışığında,nakış gibi işlenen detaylar, tarihin sessiz kalmış gerçekleri, titizlikle aktarılan karakter tahlilleri ve gerçekçiliğin vuruculuğu ile KurtSeyt & Murka, yine düşlerinizde canlandıracağınız, yine satırlarında kendinizi bulacağınız bir yaşam ve ölüm hikayesi. Elinizden bırakmak istemeyeceksiniz. ( Arka kapak )

Yeni: Şimdi özetleri okuyunca bir kez daha okumak istedi canım. Kesinlikle tavsiyemdir. Sevgiyle...

3 yorum:

 1. OKUYALI NE KADAR ÇOK ZAMAN GEÇMİŞ DİYE DÜŞÜNDÜM HESAPLAYAMADIM,AMA ÇOK ZEVKLE OKUDUĞUMU ÇOK AĞLADIĞIMI HATIRLIYORUM.

  YanıtlaSil
 2. Selam canım..
  Yeni blogun da çok güzel...
  BU 2 kitap uzun bir süre beni de etkilemişti..
  Tekrar mı okusam ne...
  Yaratıcı fikirlerine el işlerine de bayıldım.. sevgiler selamlar..

  YanıtlaSil
 3. Bu iki kitabın serisi olan "Mengene Göçmenleri" vardı, onu'da okumuşsundur umarım...

  YanıtlaSil

GÖZLERİNİ AÇTIYSAN YENİ GÜNE, GÜLÜMSE :)

 

KAÇ KİŞİ ONLINE